۱۰ عامل موثر در کیفیت نان!

۱۰ عامل موثر در کیفیت نان!

کیفیت نان شیرازنان

در رابطه با کیفیت نان، حتماً نکات متعددی به گوش شما رسیده‌است، اما به‌راستی به چه نانی، نان باکیفیت گفته می‌شود؟ چه عواملی در کیفیت نان دخیل هستند؟ اصلاً چرا باید به‌دنبال نان باکیفیت باشیم؟

نان، از گذشته تا به امروز همراه همیشگی انسان بوده‌است و همچنان در سفره‌های ایرانی جای دارد. توجه‌به کیفیت نان، از آن جهت که این ماده‌غذایی به‌صورت روزانه مورد‌مصرف ما قرار می‌گیرد، بسیار حائز‌اهمیت است و در حفظ سلامتی شما و خانواده شما نقش مهمی دارد.

برخورداری از مواد‌مغذی، پخت صحیح و کاهش ضایعات نان از جمله معیارهایی هستند که در هنگام انتخاب نان، باید بدان توجه داشت. در مقاله پیش‌رو قصد داریم که عوامل تاثیرگذار بر کیفیت نان را مورد‌بررسی قرار دهیم و به شما بگوییم که چگونه یک نان باکیفیت، تهیه می‌شود.

در رابطه با نان باکیفیت چه می‌دانید؟

بسیاری از ما به‌دنبال نان باکیفیت هستیم؛ اما دقیقاً نمی‌دانیم که یک نان باید چه ویژگی‌هایی داشته‌باشد؟ انواع مختلفی از نان‌ها همچون نان سنتی، نان مسطح، نان صنعتی، نان حجیم و انواع دیگری از نان‌ها وجود دارند که به صورت روزانه مورد‌استفاده خانواده‌ها قرار می‌گیرند.

همه انواع نان‌های باکیفیت، خصوصیات مشترکی دارند که آشنایی با این خصوصیات به شما در تشخیص نان خوب کمک خواهد‌کرد. در ادامه برخی از این خصوصیات را ذکر خواهیم‌کرد:

۱.     طعم و بوی نان

نان باکیفیت، نانی است که طعم و بوی دلپذیری داشته‌باشد؛ به‌طوری که از بو کردن آن سیر نشوید! چنین نانی، حتی اگر صنعتی باشد، باید طعم و بوی خود را حفظ کند و برای مدت‌طولانی، قابل نگهداری باشد. تازه بودن نان، تاثیر مستقیمی بر طعم و بوی آن دارد و تمام خصوصیات یک نان ایده‌آل را به شما نشان می‌دهد.

۲.     رطوبت نان

یک نان تازه و باکیفیت، رطوبت خود را به‌خوبی حفظ می‌کند؛ جهت آگاهی از اینکه نان مورد‌نظر شما از این ویژگی، برخوردار است یا خیر، بهتر است که قسمتی از آن را برش دهید و به بافت داخلی نان توجه کنید.

علاوه‌بر این، هنگامی که نان تازه و با‌کیفیت را به‌آرامی فشار دهید، نان مورد‌نظر باید به حالت‌اولیه خود بازگردد. در این حالت می‌توان دریافت که نان تازه است و کیفیت نسبتاً مطلوبی دارد.

۳. سطح نان

نخستین قسمت از نان که باید بدان توجه کنید، سطح نان است. یک نان باکیفیت، بسته به نوع آن، ظاهری برشته و تیره‌تر از بخش میانی دارد. وجود سوختگی‌های بسیار بر سطح نان، حاکی از کیفیت پایین آن است؛ چرا که طعم سوختگی، اغلب به خورد نان می‌رود و طعم اصلی آن را تغییر می‌دهد.

عوامل موثر بر کیفیت نان

عوامل موثر در کیفیت نان شیرازنان

تولید یک نان با‌کیفیت، کار ساده‌ای نیست و نیاز به دقت و توجه ویژه‌ای دارد. عوامل مختلفی به هم دست می‌دهند که در‌نهایت منجر به تولید نان باکیفیت می‌شوند. آشنایی با چنین عواملی، از افزایش ضایعات نان پیشگیری می‌کند و در حفظ سلامت جامعه تاثیرگذار است.

حال قصد داریم که بدون هیچ فوت وقتی، به بررسی این عوامل بپردازیم:

۱. دمای پخت نان

هر نانی در دمای معینی پخته می‌شود؛ توجه به این نکته ساده و در عین حال مهم، کیفیت یک نان را مشخص خواهد‌کرد. دمای کم، منجر به عدم پخت نان و دمای بالا سبب سوختن آن می‌شود. پس، پیش از پخت نان باید از دمای پخت آن آگاهی پیدا کرد و سپس تمهیدات لازم برای پخت آن را تدارک دید.

۲. زمان

زمان در بخش‌های مختلفی از فرایند تهیه نان تاثیرگذار است. اکثر نان‌های مورد‌استفاده ما، به مخمر نیاز دارند. هر چه مخمر زمان بیشتری در اختیار داشته‌باشد، شاهد افزایش حجم بیشتری نیز خواهیم بود. از طرفی نیز حجم نان، در کیفیت و بافت نهایی آن نقش مهمی دارد.

در کنار رشد مخمر، در‌نظر گرفتن زمان استاندارد، جهت پخت نان‌ها نیز حائز‌اهمیت است و در بهبود کیفیت نان خروجی تاثیر می‌گذارد.

۳. مقدار مخمر

مقدار مخمر مورد‌نیاز در دستور پخت نان‌های مختلف، متفاوت است؛ به طور معمول در محیط‌های سرد، میزان مخمر را افزایش و در محیط گرم، آن را کاهش می‌دهند. توجه‌به این نکته نیز در تولید نان باکیفیت، حجیم و در عین حال سبک تاثیرگذار خواهد‌بود.

استفاده از مخمر به اندازه معین، جهت تولید نان باکیفیت و با حجمی معقول مهم است و حجم متعادل نان نشان از مهارت بالا در پخت آن دارد.

۴. میزان آب

خمیر نان باید نرم و انعطاف‌پذیر باشد و تعیین این دو فاکتور در خمیر، به میزان آب مصرفی بستگی دارد. چنانچه خمیر نان سفت باشد، شکل دادن به آن و حجیم شدن آن، دشوار خواهد‌بود.

یک خمیر نان مناسب، علاوه بر نرمی باید چسبنده نیز باشد؛ یک قانون کلی در رابطه با طبخ نان وجود دارد که بیان می‌کند، استفاده از آب زیاد، کیفیت نان را کاهش خواهد‌داد. پس لازم است که به این عامل تاثیرگذار نیز توجه شود.

۵. میزان نمک

شاید جالب باشد بدانید که نمک، مخمر را از بین می‌برد و خمیر شور مانع از رشد مخمر می‌شود. به‌همین جهت است که توجه به میزان نمک مصرفی در خمیر نان فاکتور مهمی در پخت نان با‌کیفیت است. میزان نمک مورد‌نیاز، جهت پخت هر نان متفاوت است و لازم است که تولیدکنندگان نان، این عامل مهم را در‌نظر داشته‌باشند.

۶. استفاده از مواد‌اولیه مرغوب

نان مرغوب شیرازنان

در پخت نان از موادی همچون آرد، مخمر، نمک، آب و بهبود‌دهنده استفاده می‌شود. توجه به کیفیت این مواد، در تولید نان باکیفیت بسیار مهم است؛ لذا در ادامه این عوامل را مورد‌ارزیابی قرار خواهیم‌داد:

آرد

آرد، ماده حیاتی در تولید نان است. از غلات آسیاب‌شده در پخت نان استفاده می‌شود؛ اما رایج‌ترین نوع آردی که در پخت نان مورد‌استفاده قرار می‌گیرد، آرد چند‌منظوره است که معمولاً عاری از سبوس است.

علاوه بر آرد چند منظوره، آرد نان و آرد گندم نیز در پخت انواع نان‌ها به‌کار برده می‌شوند که در ساختار آنها پروتئین گلوتن قرار دارد.

مخمر

مخمرها موجودات زنده کوچکی هستند که کربوهیدرات یا قند موجود در آرد را به کربن‌دی‌اکسید و اتانول تبدیل می‌کنند. وجود این موجودات ریز، در افزایش حجم خمیر و تخلخل نان مهم است.

آنچه باید در هنگام تهیه مخمر بدان توجه داشت، تازه بودن آن است؛ در واقع مخمرهای غیرفعال، مانع از افزایش حجم خمیر می‌شوند.

بهبود‌دهنده

بهبود‌دهنده‌ها شامل مواد مختلفی می‌شوند و همانطور که از نامشان پیداست، منجر به بهبود خواص نان و رفع ایرادات آن خواهند‌شد. برخی از انواع بهبود‌دهنده‌ها شامل موارد زیر هستند:

۷. تجهیزات و دستگاه‌ها

برخی از انواع نان‌ها به تجهیزات ساده‌ای نیاز دارند که تهیه و تامین آنها کار ساده‌ای نیست. در حال حاضر بسیاری از نانوایی‌ها از ماشین‌ها و فناوری‌های جدیدتر جهت پخت نان استفاده می‌کنند که این امر به‌طور مستقیم در کیفیت نان تاثیرگذار است.

علاوه‌بر این، برخی از انواع نان‌های صنعتی نیز در شرایط به‌خصوصی طبخ می‌شوند که تدارک این شرایط، منجر به افزایش هر چه بیشتر کیفیت نان خواهد‌شد.

۸. نیروی کار باتجربه

تجربه و آموزش دو فاکتور مهم جهت خبره‌شدن در امری به‌خصوص هستند. چنانچه نیروی انسانی که طبخ نان را برعهده می‌گیرند، تجربه و مهارت کافی در پخت نان را داشته‌باشند، به‌طور مستقیم شاهد تاثیر این عامل بر کیفیت نان خواهیم‌بود.

۹. توجه به شرایط بهداشتی

رعایت اصول بهداشتی، از ملزومات پخت نان به‌حساب می‌آید. در‌واقع رعایت بهداشت، بر کیفیت و سلامت نان تاثیرگذار است و عدم توجه به این مهم، منجر به بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شود.

به خطر انداختن سلامت افراد، امری ناشایست بوده و لازم است که نهادهای مربوط با نظارت و پیگیری مستمر، مانع از بروز چنین خطاهایی شوند.

۱۰. توزیع و بسته‌بندی نان

به عنوان آخرین عامل موثر در کیفیت نان، باید به نحوه بسته‌بندی و نگهداری از نان اشاره کنیم. آشنایی با شیوه نگهداری انواع نان‌ها نه تنها از فاسد شدن آنها پیشگیری می‌کند، بلکه در افزایش ماندگاری آنها نیز تاثیرگذار است.

به‌همین جهت شرکت‌های تولید کننده نان، بسته‌بندی ویژه‌ای را برای نان‌های خود در‌نظر می‌گیرند؛ با این کار علاوه بر اینکه طعم و عطر نان حفظ خواهد‌شد، دیگر جای نگرانی در رابطه با تازه بودن نان نیز وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

در‌نهایت باید بگوییم که عوامل متعددی در تولید یک نان با‌کیفیت دخیل هستند. توجه به این عوامل، منجر به کاهش ضایعات نان خواهد‌شد و در‌نتیجه، به نوعی در مصرف آرد، انرژی و سرمایه صرفه‌جویی می‌شود.

با ارائه نان باکیفیت، همواره نظر مشتریان خود را جلب کرد و آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل می‌کنید. استفاده از مواد‌اولیه مرغوب، توجه به اصول پخت نان، استفاده از تجهیزات و بسیاری از عوامل دیگر، در کنار هم، نانی با ارزش غذایی بالا را در‌اختیار مردم قرار می‌دهد.

شرکت شیراز نان نیز تمامی اصول ذکر‌شده را در دستور کار خود قرار داده‌است و بدین ترتیب سعی در جلب رضایت شما مشتریان عزیز دارد.

منابع:

preparedpantry.com tanuor.ir breadclub.blogfa.com universalclass.com